Tynk mozaikowy (marmolit)

Tynk mozaikowy nazywany również szlachetnym lub marmolitem jest dekoracyjną powłoką powstałą z połączenia naturalnego kruszywa oraz  masy żywicznej ( silikonowo-akrylowej). Na rynku dostępne są tynki w szerokiej gamie kolorystycznej oraz z dodatkiem brokatu.

Tynk mozaikowy-zastosowanie

Ten rodzaj tynku najczęściej nakłada się, by chronić miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia oraz w celach dekoracyjnych. Jego zaletą jest znacznie większa elastyczność w porównaniu do tynku tradycyjnego, a także niski stopień nasiąkliwości wodą, co w praktyce oznacza, że taki tynk można swobodnie czyścić. Marmolit znajduje zastosowanie nie tylko wewnątrz budynków, ale równieżj na zewnątrz, dzięki wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych. Oprócz tego stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią. Tynk mozaikowy najczęściej znajduje zastosowanie w wykończeniu ścian szczególnie narażonych na zabrudzenia czy też uszkodzenia mechaniczne takich jak ściany ponad szafkami kuchennymi, ozdobne panele ścienne, ściany z kominkiem, a także klatki schodowe, czy korytarze.Tak naprawdę ten rodzaj tynku można nałożyć praktycznie wszędzie poza podłogą. Umiejętny  dobór koloru i właściwa koncepcja może zagwarantować niezwykły efekt dekoracyjny. Na zewnątrz budynków jest wykorzystywany do wyeksponowania gzymsów, cokołów, podmurówek, słupków ogrodzeniowych, czy kominów. Prawidłowo nałożony tynk mozaikowy w odpowiednim kolorze doskonale imituje naturalny kamień, a jest znacznie łatwiejszy w obróbce, cena również jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku kamienia.

Cena i wydajność

Cena produktu waha się od 130 do 240 zł za 25 kg, takie wiaderko wydajnościowo wystarcza przeciętnie na pokrycie 5-6 metrów kwadratowych w zależności od produktu i producenta. Wybierając tynk mozaikowy warto zwrócić uwagę na grubość kamyczków zatopionych w żywicy, która jest różna: od drobnych, poprzez średnie aż po najgrubsze ziarno a także na odpowiedni kolor-współgrający z ogólną estetyką powierzchni, na której chcemy tego produktu użyć. Tynk mozaikowy najlepiej i najdłużej utrzymuje się na powierzchniach pionowych, a materiał z którym ma najtrwalsze wiązanie to cement.

Praktyczne porady

  • żywica wiążąca kruszywo może być bezbarwna lub mieć różne kolory, które nieco zbledną po zupełnym stwardnieniu masy, o finalnym wyglądzie ściany decyduje kolor żywicy;
  • tynk mozaikowy z drobnym kruszywem łatwiej się nakłada i szybciej przykleja się do ściany ;
  • optymalna temperatura otoczenia podczas nakładania produktu nie powinna być niższa niż 10 C, ponieważ tynk słabiej przylega do ściany i dłużej schnie;
  • oprócz temperatury należy uwzględnić czy pokrywana tynkiem ściana nie jest nadmiernie eksponowana na promienie słoneczne,
  • w przypadku opadów deszczu musimy zadbać by świeży tynk nie mókł-wydłuży to czas schnięcia oraz może sprawić, że nie przyklei się prawidłowo do tynkowanej powierzchni.

Kilka wskazówek jak nałożyć tynk

Krok I

Przygotowanie warsztatu pracy: wystarczy paca oraz wiertarka z mieszadłem, lub szpachelka do dokładnego wymieszania masy po otwarciu opakowania. Jeśli prace będą się odbywały wewnątrz budynku należy zabezpieczyć wszystkie inne powierzchnie w pobliżu, szczególnie jeśli osoba tynkująca debiutuje w tej roli;-)

Krok II

Powierzchnia tynkowana musi być oczyszczona, sucha, pozbawiona nierówności, a także zwarta co oznacza, że na popękanym tynku tradycyjnym, czy farbie nie będzie dobrze wyglądał marmolit, a także może się nie utrzymać. Oczyszczoną i dobrze wysuszoną ścianę należy następnie pokryć tynkiem podkładowym.

Krok III

Nakładanie tynku: za pomocą szpachelki nakładamy produkt na pacę i zdecydowanym ruchem ręki nakładamy tynk na powierzchnię cienką warstwą, pamiętając by pacę przesuwać w tym samym kierunku. Nakładając marmolit musimy uwzględnić, by nakładanie tynku zakończyć zanim całość zastygnie.  Istnieje bowiem ryzyko, że na tynkowanej ścianie pozostanie widoczna granica pomiędzy tynkiem nałożonym wcześniej i później. Gładzenie tynku powinno się odbywać tuż po nałożeniu dwóch przylegających do siebie powierzchni i polega na zatarciu pomiędzy nimi granicy tą samą pacą, którą nakładamy tynk.