Wybór idealnej posadzki żywicznej pasującej do danego wnętrza o odpowiednich właściwościach uwzględniających późniejszą eksploatację, to wcale nie taka prosta sprawa. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze takich posadzek? Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się jakie są właściwości i zalety posadzek wykonanych z żywicy.

Charakterystyka posadzek żywicznych

Obecna oferta posadzek żywicznych jest bardzo różnorodna i bogata. Posadzki żywiczne to nowoczesne rozwiązanie zaprojektowane do ochrony i dekoracji praktycznie wszystkich rodzajów podłogi. Posadzki żywiczne, mimo iż zaliczane są do posadzek przemysłowych, wyróżniają się bardzo estetycznym wykończeniem, dzięki czemu z powodzeniem stosowane są w domach i mieszkaniach.

Tworzą bezspoinowe, estetyczne konstrukcje, pozbawione fug, zapewniając jednocześnie łatwość w utrzymaniu czystości. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz odporność na środki chemiczne.

Posadzki żywiczne mają naturalne własności antyelektrostatyczne, dlatego kurz oraz inne zanieczyszczenia nie są przyciągane do jej powierzchni. Można je bezpiecznie stosować w przypadku ogrzewania podłogowego. Umożliwiają stworzenie wielobarwnych kompozycji z różnym wykończeniem powierzchni – wysoki połysk, półmat lub mat.

Wyroby półmatowe oraz matowe są bardziej odporne na ewentualne zarysowania i nie potrzebują również tak częstej pielęgnacji, jak wersje połyskliwe.

Technologia wykonania wielowarstwowych posadzek żywicznych, bez względu na producenta, jest skomplikowana i wymaga profesjonalnej wiedzy oraz narzędzi (szpachle, packi itp.). Bardzo ważne są tutaj odpowiednie proporcje, warunki atmosferyczne, temperatura i przerwy technologiczne. Jakikolwiek błąd popełniony w warstwach niższych odbije się na kolejnych powłokach, a widoczne nierówności popsują efekt końcowy. Bez fachowej wiedzy i zdolności manualnych bardzo trudno sporządzić taką posadzkę samemu. Posadzka powinna być dobrana i wykonana przez doświadczonego wykonawcę.

Gdzie posadzki sprawdzą się najlepiej?

Najlepiej sprawdzą się we wnętrzach pomieszczeń, zarówno nowoczesnych jak i tych bardziej klasycznych, na zewnątrz, na patio lub podjeździe, w garażu i pomieszczeniach gospodarczych, w miejscach o umiarkowanym natężeniu ruchu pieszego oraz także w miejscach narażonych na ciężki ruch przemysłowy. Posadzki tego typu doskonale poradzą sobie z wyciekami chemicznymi, narażeniem na wilgoć czy ekstremalnie wysoką i niską temperaturę oraz częstym myciem i szorowaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze posadzki?

Przy wyborze posadzki żywicznej warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze, produkty. Rodzajów posadzek żywicznych jest kilkadziesiąt, podobnie jak pasujących do nich gruntów i zapraw. Szeroka oferta posadzek żywicznych w różnych cenach będzie nadawała się do każdego rodzaju pomieszczenia i każdej pracy.

Po drugie, przeznaczenie. Jeśli nie masz pewności jaki produkt wybrać, koniecznie sprawdź wszystkie proponowane systemy posadzek: do magazynów, garaży, biur czy mieszkań. Od wyboru do koloru! Po trzecie filmy instruktażowe. Przed wyborem swojej posadzki żywicznej zobacz specjalne filmy instruktażowe przygotowane przez producentów, w których objaśnione jest jak krok po kroku wykonywane są posadzki żywiczne i jakie są ich ceny, w zależności od wybranej opcji.

Cena posadzek żywicznych

Każdy rodzaj posadzek żywicznych będzie miał inną cenę. W zależności od ilości wylewanych warstw oraz czasu wysychania i utwardzania, cena takiego przedsięwzięcia będzie się różnić. Standardowo, czas realizacji tego typu posadzki wykonanej z żywicy to około 5-6 dni. Najlepiej ustalić koszt z wykonawcą, który przedstawi odpowiedni kosztorys.

/uploads/2021/10/ywica-kaizen-211002213603.png