Hydroizolacja domu. Klucz do trwałości budynku i komfortu użytkowników

 

Hydroizolacja to kluczowy element budowy i utrzymania domu w dobrym stanie. Dzięki odpowiednim materiałom i profesjonalnemu wykonaniu możemy cieszyć się suchym, bezpiecznym i komfortowym domem przez wiele lat. Jak wykonuje się hydroizolację? Jakich materiałów użyć, by mieć gwarancje jakości?

 

Hydroizolacja jest inwestycją w bezpieczeństwo. Dlaczego jest tak ważna? Pełni kluczową rolę w zapewnieniu trwałości budynku. Chroni fundamenty, ściany,  piwnice, łazienki, balkony i tarasy przed przenikaniem wilgoci. Dzięki odpowiedniej hydroizolacji można uniknąć uszkodzeń, powstających na skutek wilgoci, takich jak pęknięcia, korozja metalowych elementów oraz rozwój pleśni i grzybów. Brak lub nieprawidłowa hydroizolacja może prowadzić do degradacji materiałów budowlanych, zniszczenia mienia i rozwoju chorób alergicznych wśród mieszkańców.

Jak mówi  Andrei Safarau, ekspert ds. hydroizolacji w Kaizen:

- Zadaniem hydroizolacji jest zapewnienie właściwych warunków pracy konstrukcji przy obciążeniach stałych i w nagłych sytuacjach. Warto przeznaczyć na to zabezpieczenie kilka procent całości budżetu jakim dysponujemy w czasie budowy. Wybrać odpowiednią technologię, jakościowe materiały i zadbać o profesjonalny montaż – tłumaczy ekspert Kaizen. - Mogę zapewnić, że hydroizolacja jako inwestycja zwraca się z nawiązką. Dzięki niej możemy uniknąć kosztownych napraw – dodaje.

 

Jak wykonuje się hydroizolację?

Najlepszym momentem na wykonanie hydroizolacji nowych budynków jest etap budowy. Hydroizolacja budynku to zestaw działań na każdym etapie budowy. W przypadku fundamentów i piwnic prace te powinny być wykonane przed zasypaniem wykopów, podczas wylewania posadzek i wylewek betonowych. Hydroizolację przyszłych ścian przeprowadza się przed ich budową. Hydroizolację łazienek, balkonów i tarasów wykonuje się przed położeniem płytek czy wykończeniem powierzchni.

Hydroizolacja fundamentów i piwnicy: Hydroizolacja fundamentów i piwnic powinna być wykonana na etapie budowy, aby zapobiec przenikaniu wód gruntowych. Stosuje się tu materiały bitumiczne, membrany oraz masy uszczelniające.

Hydroizolację przyszłych ścian wykonujemy poprzez wykonanie poziomej hydroizolacji  fundamentów masami bitumicznymi lub papą.

Hydroizolacja łazienki: Hydroizolacja łazienki zabezpiecza przed wyciekami wody i wilgocią. Najczęściej stosuje się folie w płynie oraz specjalistyczne taśmy uszczelniające.

Hydroizolacja balkonu lub tarasu: W tych miejscach kluczowe jest zastosowanie elastycznych powłok hydroizolacyjnych, które zapewniają ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

 

Czy można wykonać hydroizolację gotowego budynku?

Hydroizolację można przeprowadzić również w istniejących budynkach. Jest to szczególnie ważne, gdy zauważymy objawy problemów związanych z wilgocią, takie jak pleśń, wilgoć na ścianach czy uszkodzenia materiałów budowlanych.

Trzeba mieć na uwadze, że hydroizolacja gotowego budynku to proces bardziej skomplikowany i kosztowny niż w przypadku wykonania prac na etapie budowy.

W takich przypadkach stosuje się różnorodne metody naprawcze, które zależą od rodzaju i stopnia uszkodzeń. Kluczowy bywa tutaj czas podjęcia działań i użycie odpowiednich materiałów.

- Przy wyborze technologii i materiałów do hydroizolacji warto zwrócić uwagę na ich jakość i dostosowanie do specyficznych warunków, w jakich będą stosowane. Renowacja lub naprawa hydroizolacji zabytkowych budynków i stosunkowo nowych jest zwykle przeprowadzana przy użyciu różnych metod i materiałów. Wybierając materiały do ​​hydroizolacji, należy również wziąć pod uwagę materiały, z których wykonane są fundamenty i ściany. W naszej ofercie znajdują się produkty renomowanych marek, które gwarantują trwałość i skuteczność. - mówi ekspert.

Wybór materiałów do hydroizolacji

Pojawienie się wilgoci w piwnicy lub na ścianach przy podłodze zwykle zaskakuje mieszkańców budynku. Zdarza się to nie tylko w starych domach, w których hydroizolacje straciły swoje właściwości, ale też w stosunkowo nowych budynkach.

- Zdarza się, że przyczyną kłopotów jest np. zmiana stosunków gruntowo-wodnych. W piwnicach, które przez lata były suche, nagle zaczyna być mokro. Następuje to zazwyczaj wiosną po dużych roztopach, latem lub jesienią w porach deszczowych. Warto pomyśleć o takich sytuacjach i zadbać o prawidłową hydroizolację fundamentów i pozostałych wrażliwych części budynku – tłumaczy ekspert.

 

Rekomendowane produkty

W ofercie Kaizen znajdują się wysokiej jakości materiały do hydroizolacji  od tak uznanych ekspertów jak: Mapei, REMMERS, Schomburg, Sika, ATLAS.

 

Skorzystaj z pomocy ekspertów Kaizen.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Andrei Safarau

tel. +48 576 997 717

e-mail. andrei.safarau@kaizen.pl