Jak wybrać kolor elewacji? Czy preferencje estetyczne inwestorów stanowią jedyne kryterium wyboru?

Okazuje się, że kolor elewacji to nie tylko zwykły walor estetyczny budynku. Odpowiednio dobrana barwa może optycznie wpływać na postrzeganie budynku w przestrzeni: może go optycznie powiększyć lub zmniejszyć. Równie ważnym aspektem w zakresie doboru koloru jest pokrycie dachowe, które powinno współgrać z kolorem elewacji. Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy wyborze koloru jest architektura otoczenia. O ile wewnątrz budynku możemy się kierować własnymi nawet najbardziej wymyślnymi pomysłami w kreowaniu przestrzeni domowej o tyle w  przypadku elewacji budynku należy zastanowić się, czy nasz dom ma się wyróżniać na tle innych, czy też powinien wpisać się charakterem w otoczenie.

Jak dobrać kolor elewacji?

Po pierwsze należy zastanowić się, czy ściany zewnętrzne będą w jasnych czy ciemnych odcieniach. Duże, piętrowe domy z masywną konstrukcją można wizualnie zmniejszyć, dodając do barwy bazowej drugi ciemniejszy kolor. W przypadku małych, parterowych budynków zdecydowanie lepiej sprawdzi się jasna elewacja, która wizualnie powiększy ściany. Dom wygląda spójnie i stylowo wówczas, gdy wszystkie elementy stanowią przemyślaną całość. W przypadku ciemnego pokrycia ścian – kolor dachu powinien być jasny, barwa dodatkowa powinna nawiązywać do tej na dachu. Wszystkie elementy dekoracyjne i konstrukcyjne malujemy na jeden kolor.

Kolejna kwestia do wyboru to barwa dodatkowa, którą najczęściej malowane są ozdobne elementy budynku. Czy powinna być kontrastująca? A może powinna różnić się jedynie odcieniem od koloru podstawowego?  Może powinna odwzorowywać kolor dachu?

/uploads/2021/09/Blue-Just-Listed-Social-Media-Graphic-210929220120.png

Dom jest częścią pewnego krajobrazu, nawet w przypadku, gdzie w jego pobliżu nie ma innych zabudowań. Tłem wówczas staje się roślinność i uwarunkowania terenu. Dobrze dobrany kolor elewacji powinien sprawić, by bryła domu stała się integralną częścią krajobrazu.  Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się barwy ziemi i ich pochodne. Są uniwersalne i zawsze modne, mimo upływu lat ciągle cenione przez inwestorów. W przypadku domu stojącego pośród innych zabudowań warto zwrócić uwagę, jaki kolor elewacji stanowi przewagę w okolicy. Jeśli pośród budynków utrzymanych w spokojnej tonacji pomalujemy ściany np. na czerwono nasz dom będzie odstawał od reszty osiedla.  Najczęściej o kolorze dominującym na danej ulicy czy osiedlu decyduje kilku pierwszych mieszkańców, a następni inwestorzy starają się wpasować w otoczenie nawiązując do dominującej kolorystyki.

Jasny czy ciemny kolor elewacji?

Architekci przestrzegają przed zdecydowanymi, ciemnymi kolorami na elewacjach. Ciemne barwy optycznie zmniejszają powierzchnię, przytłaczają. Budynek wygląda na ciężki i masywny.

Małe parterowe domy lubią jasne kolory: biel, krem, beż, pastelowa zieleń, piaskowy, słoneczny żółty, popielaty.

W przypadku niewielkich budynków barwa dodatkowa nie powinna być ciemna, może różnić się odcieniem, być o dwa tony jaśniejsza. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest malowanie elewacji wokół okien i drzwi na ciemno. Ciemny obrys okien i drzwi wizualnie je zmniejszy, a całość przytłoczy, natomiast ciemne elementy konstrukcyjne mogą zdominować niewielką bryłę. Jak zatem wybrać dodatkową barwę, do jasnej elewacji? Większość farb elewacyjnych to delikatne, pastelowe odcienie i spokojne barwy ziemi, które można dowolnie komponować z innymi. Popularne elewacyjne żółcienie będą tworzyć doskonały duet kolorystyczny z pastelową zielenią, beżowym czy popielatym.

Duże piętrowe domy również zdecydowanie korzystniej wyglądają w jasnych barwach, pomalowane na klasyczną lub przełamaną biel. Za pomocą barwy dodatkowej można zmniejszyć dużą powierzchnię ścian i wizualnie obniżyć budynek. W tym wypadku zastosowanie ciemnej farby elewacyjnej jako dodatkowej nie będzie błędem, ale tylko w przypadku elementów konstrukcyjnych. Powierzchnia wokół drzwi i okien nadal powinna pozostać jaśniejsza od bazowej. Reasumując, jeśli duży piętrowy dom ma spadzisty dach w kolorze brązowym, piaskowe lub piaskowe ściany, wokół okien powinien się pojawić odcień o dwa tony jaśniejszy np.: biały, kremowy lub jasny popielaty. Elementy konstrukcyjne filary, ramy okienne czy balustrady mogą mieć odcień dachu lub nieco jaśniejszy, tak by korespondowały z pokryciem dachowym.

Jak kolorem elewacji wpłynąć na bryłę domu?

Gra kolorów to największa broń architektów i projektantów wnętrz. Umiejętnie zastosowane mogą nie tylko zmienić rozmiar powierzchni, ale też kształt.

Jak dłuższy parterowy budynek wizualnie zmienić w kwadrat? W tym celu należy pomalować dom na trzy różne odcienie jednego koloru. Barwa bazowa to popielaty, którym malujemy ⅔ elewacji. Prostokąt należy podzielić na trzy równe części. Dwie boczne malujemy na ten sam kolor np. modny popielaty. Środkową część budynku należy pokryć kolorem o dwa tony ciemniejszym, ale utrzymanym w odcieniach szarościach. Trzecia barwa to ciemny szary lub jasny grafit należy nim pomalować jedne narożnik i pas oddzielający po jednej stronie popielaty od szarego (czyli środkowej części budynku). Kolejny grafitowy narożnik to ten na końcu bocznej ściany. W ten sposób zostanie wizualnie zmieniona bryła budynku z prostokąta w kwadrat. Podsumowując, farbą grafitową należy zaznaczyć co drugi narożnik i po jednej ze stron oddzielić ciemniejszy fragment budynku. Modnym nowoczesny lekki i minimalistyczny charakter budynku można podkreślić, montując chromowaną balustradę lub inne elementy konstrukcyjne w kolorze srebrnym.

W przypadku wysokich domów można zastosować podobny zabieg. Tym razem dodatkowym kolorem należy pomalować dwa poziome pasy dookoła domu. Bazą będzie kolor piaskowy, dodatkowy natomiast to ciemny beż wpadający w bardzo jasny brąz. Pasy należy umiejscowić pomiędzy piętrami. Pierwszy tuż nad oknami parteru, drugi na wysokości stropu. Pasy wizualnie podzielą wysokie ściany, a elewacja stanie się ciekawsza.

Wpływ czynników zewnętrznych na kolor elewacji

Jednym z czynników wpływających na trwałość koloru elewacji jest kurz. Są miejsca, w których jest go więcej np. na podwórkach znajdujących się przy nieutwardzonych drogach. Właściciele takich posesji powinni wziąć pod uwagę, że elewacja szybko się zabrudzi i zmieni kolor. W tym wypadku nie sprawdzą się bardzo jasne kolory jak biały czy kremowy.

Kolejnym czynnikiem są promienie słoneczne. Ich niekorzystny wpływ można zaobserwować na elewacjach pokrytych mocnym kolorem, np. czerwonym czy zielonym- ściany po kilku latach po prostu wyblakną. Ciemne barwy w większym stopniu przyciągają słońce. Nagrzane ściany powodują naprężenia termiczne, które bezpośrednio przyczyniają się do pękania i odpryskiwania tynku. Ponadto kolory ścian, które mają współczynnik nagrzewania powyżej 50%, realnie wpływają na podwyższenie temperatury wewnątrz budynków.

Ostatni, ale równie ważny czynnik to pylenie drzew i roślin, na terenach, gdzie pyląca roślinność jest większa naturalnie zwiększa się ryzyko przebarwień elewacji.

Top kolory elewacji

Od kilku lat zdecydowanie królują szarości w połączeniu z bielą, popielatym, czerwonym czy grafitowym. Dużą popularnością cieszą się nieustannie barwy ziemi: beże, brązy, przygaszony żółty, rdzawa pomarańcza.