Remont?! Od czego zacząć?

Remont- to słowo przyprawia niektórych o ból głowy. Jest to przedsięwzięcie wymagające niemałego wysiłku, logistyki, planowania działań, by móc ostatecznie cieszyć się z efektów podjętych prac. Podpowiadamy jak dobrze się przygotować do tego przedsięwzięcia.

Po pierwsze: plan działań

Po pierwsze potrzebujemy planu wraz z zakresem prac remontowych: czego wymaga aktualny stan mieszkania- może chcemy przesunąć ściany, czy tylko je odświeżamy? Czy wymieniamy drzwi i okna? Co będzie na podłodze?
Możemy wszystko zaplanować sami, o ile czujemy się na siłach. Możemy też skorzystać z porad architekta. Ta opcja zwiększa prawdopodobieństwo, że projekt będzie nas w pełni zadowalał chociaż jest kosztowniejsza.

Po drugie: kosztorys

Musimy zaplanować nasze wydatki. Kosztorys pomaga w rozdysponowaniu środków finansowych przeznaczonych na nasz remont. Pamiętajmy, że zwykle budżet i tak będzie przekroczony (albo remont nie zostanie dokończony). Najlepiej jest zostawić sobie bufor pieniężny na ewentualne nieuwzględnione w kosztorysie wydatki związane z remontem.

Po trzecie: kolejność prac

Prace najcięższe idą na pierwszy ogień: wyburzanie ścian, czy ich przesuwanie, wymiana drzwi, okien, grzejników. Następny etap to przygotowanie ścian do malowania (ściąganie starych powierzchni:tapet, farb, wypełnianie ubytków i uszkodzeń w powłokach). Niezależnie planujemy prace „mokre” w łazience i kuchni: wyrównywanie ścian i podłóg pod glazurę, wyprowadzenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Teraz można zająć się podłogą: jeśli jest potrzeba wylewamy nowe posadzki lub istniejące podłogi poddajemy zabezpieczaniu, cyklinowaniu itp. Ostatni etap to malowanie i/lub tapetowanie ścian.

Po czwarte: szukamy wykonawcy

Dobra ekipa remontowa to podstawa sukcesu. Jeśli mamy sprawdzonych fachowców, lepiej na nich poczekać w kolejce lub )najlepiej) planując remont dużo wcześniej ustalić interesujący nas termin. Zatrudnić kogoś przypadkowego jest łatwo jednak takie decyzje bywają kosztowne i w dalszej perspektywie niekorzystne dla naszej inwestycji. Jeśli nie mamy wykonawcy z polecenia, do poszukiwań wykorzystajmy wszechobecny internet-znajdziemy ogłoszenia i strony wykonawców. Na swoich stronach www fachowcy często prezentują zdjęcia wykonywanych przez siebie prac. Minął już czas fachowców od wszystkiego- wybierzmy więc wykwalifikowanego. Obecnie wiele firm remontowych posiada w swoich szeregach wykwalifikowanych specjalistów, np. glazurnika,elektryka, hydraulika, którzy biorą odpowiedzialność za wykonane usługi i dają na nie gwarancję .

A jeśli chcemy zrobić remont sami?

Bywa tak, że mimo wszystko zdecydujemy się na samodzielne wykonanie prac remontowych. Przynajmniej niektórych, np malowanie ścian czy tapetowanie. O ile trudniejsze etapy zostały wykonane przez fachowców ( położenie glazury, terakoty itp.) o tyle możemy się pokusić o etap końcowy w samodzielnym wykonaniu. Zdecydowanie pozwoli to podratować nadszarpnięty budżet przeznaczony na remont lub zwyczajnie pozwoli nam zaoszczędzić parę groszy na remoncie już podczas planowania wydatków w kosztorysie.

Dla tych, którzy chcieliby wykonać część prac samodzielnie poniżej zamieszczamy poradnik producenta farb Tikkurila podpowiadający jak łatwo przygotować ściany do malowania. Jesteście ciekawi? kliknijcie niżej:-)

P.S. oczywiście te i wiele innych produktów znajdziecie w naszych salonach. Następny wpis będzie o samym malowaniu a kolejny o dekoracjach. Śledźcie nas na fb!