Wełna skalna -dlaczego sprawdzi się na izolację naszego poddasza

Dlaczego wełna skalna?

Wełna skalna dzięki swoim właściwościom znalazła wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Nadaje się do budynków mieszkalnych oraz technicznych a specyfika tego materiału pozwala chronić budynek przed pożarem – charakteryzuje się najwyższą klasą reakcji na ogień (A1), co w praktyce oznacza, że jest zwyczajnie niepalna. Wyróżnia ją także znakomita izolacyjność termiczna a przy tym najwyższe parametry akustyczne. Jest materiałem odpornym na wilgoć i paroprzepuszczalnym – dzięki tym właściwościom zmniejsza ryzyko powstawania grzybów i pleśni, negatywnie wpływających na cały mikroklimat pomieszczeń oraz zdrowie domowników. Wełna skalna poprawia komfort akustyczny ponieważ pochłania dźwięki. Dzięki swoim uniwersalnym właściwościom nadaje się do ocieplenia każdego miejsca, nawet kominka, gdzie występuje wysoka temperatura. Jej duża gęstość jak i rodzaj surowców, z których jest wytwarzana pozwala zachować jej parametry w niezmiennej formie przez wiele lat.

W skład wełny skalnej wchodzi bazalt, gabro, dolomit lub kruszywo wapienne, a także brykiety mineralne, które są produktem recyklingu. W procesie produkcji wełny skalnej składniki te zostają roztopione w bardzo wysokiej temperaturze i rozwłóknione. Następnie włókna zlepia się specjalną żywicą, aby uformować konkretne produkty: płyty, maty, otuliny lub granulat. Płyty z wełny skalnej bywają łączone z papą podkładową bądź są laminowane szklanym welonem.

Plan na zagospodarowanie poddasza

Poddasze to ciekawa przestrzeń do zaaranżowania. Już w fazie projektowania domu, warto zastanowić się czy będziemy potrzebować dodatkowej przestrzeni. Wszystko jedno czy zaplanujemy tam sypialnię, pokój multimedialny, pokój rekreacyjny czy choćby siłownię- bez względu na funkcję pomieszczenia warto zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza wełną. W domach jednorodzinnych straty ciepła przez dach sięgają nawet 25% wszystkich strat ciepła. Zatem planując budowę czy też remont domu z rozwagą podejdźmy do tematu izolacji dachu. Wełna  skalna jest do tego produktem idealnie się nadającym.

Czy na każdym poddaszu urządzić można pomieszczenia użytkowe?

Ważna jest wysokość pomieszczenia. Komfortowe mieszkanie pod dachem skośnym nie powinno być niższe niż 220 cm. By obliczyć powierzchnię poddasza, w całości bierze się pod uwagę część o wysokości powyżej 220 cm, natomiast od 140 do 220 cm liczy się w połowie. Nie bez znaczenia jest też wysokość ścianki kolankowej, czyli ściany przenoszącej obciążenia dachu na strop i ściany zewnętrzne niższych kondygnacji. Buduje się ją, by podnieść nieco dach, a tym samym zwiększyć wysokość i powierzchnię użytkową poddasza. By przestrzeń na poddaszu była komfortowa, ścianka powinna mieć minimum 90 cm wysokości.

Sposoby izolacji poddasza wełną skalną

Ocieplenie dachu jest warunkiem koniecznym, by przebywanie na poddaszu było wygodne i komfortowe. Przez dach tracimy około 1/4 energii zużywanej na ogrzewanie dlatego izolacja musi być wykonana poprawnie, by koszty ogrzania domu nie były zbyt wysokie.

W przypadku rozwiązania tradycyjnego (między i pod krokwie) ocieplenie dachu, zarówno użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm.

W sytuacji, gdy zależy nam na zachowaniu elementów drewnianych na poddaszu możemy zastosować rozwiązanie nakrokwiowe, o łącznej grubości 30 cm.

Dla poddaszy nieużytkowych zastosowanie znajduje nadmuchiwana wełna skalna, o grubości 40 cm.

Tradycyjna metoda ocieplenia poddasza

Prace montażowe zawsze należy zacząć od pomiarów rozstawu w świetle między krokwiami. Docięte kawałki wełny skalnej wkłada się między krokwie. Pierwsza warstwa ocieplenia musi szczelnie przylegać do elementów konstrukcji poddasza. Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.

 Najczęstsze błędy na tym etapie to niestaranne docinanie wełny (zbyt luźno ułożona będzie opadać pod własnym ciężarem), wciskanie wełny na siłę (będzie jej zbyt dużo), niedokładne łączenie izolacji dachu i ścian zewnętrznych oraz brak izolacji wokół okien połaciowych.

Poniżej przedstawiamy film ROCKWOOL Polska jak krok po kroku prowidłowo ocieplić poddasze wełną.

Izolacje nadmuchiwaną wełną skalną

Granulat wdmuchuje się dowolną maszyną przeznaczoną do nadmuchu granulatów izolacyjnych. Idealnie nadaje się do wypełniania przestrzeni  poziomych na poddaszach nieużytkowych i stropodachach wentylowanych. Granulat skalny umożliwia także izolowanie trudno dostępnych miejsc, w których  tradycyjne materiały, jak płyty lub maty, nie sprawdzają się.

By dowiedzieć się więcej zapraszamy do naszych sklepów-przedstawimy pełną ofertę materiałów potrzebnych na ocieplenie poddasza.