Dekoracje na ścianach-efektowny akcent w aranżacji naszych wnętrz

Jeżeli gładkie i jednolite ściany uważacie za nudne z pewnością zainteresuje Was możliwość uzyskania niezwykłego efektu aranżacyjnego przy pomocy tynku dekoracyjnego. Różnorodne struktury w naszych domach i mieszkaniach to ponadczasowy sposób na dekorację wnętrz. Efektowne, wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Obecnie na rynku jest wiele produktów, a co za tym idzie- faktur, wzorów i kolorów, które pozwalają wykreować najbardziej wymyślną przestrzeń wokół nas. Ostateczny rezultat zależy od rodzaju użytego produktu oraz sposobu (narzędzi) nanoszenia. Jedno jednak nie ulega wątpliwości – tak zaaranżowane wnętrze z pewnością będzie prezentowało się doskonale i przyciągnie wzrok gości! Co warto wiedzieć o tej formie dekorowania ścian? Przeczytajcie!

Tynk dekoracyjny – najważniejsze informacje           

Tynk dekoracyjny ( tynk ozdobny, struktura)  to masa umożliwiająca tworzenie na powierzchni ściany  wzorów, faktur, struktur, żłobień. Z ich pomocą można stworzyć niepowtarzalne aranżacje wnętrz naszych domów i mieszkań. Powierzchnie wykończone z użyciem tynków charakteryzuje nieregularna często porowata struktura. Użycie farb strukturalnych lub dekoracyjnych mas akrylowych pozwala uzyskać ten sam efekt. Właściwości aranżacyjne ogranicza właściwie tylko nasza fantazja!

Ze względu na grubość warstwy tynku, struktury pozwalają optycznie wyrównać niedoskonałości ściany – nie musi być idealnie gładka i równa. Są wodoodporne a jednocześnie doskonale przepuszczają parę wodną, z powodzeniem można stosować tynk w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Najmodniejsze ostatnio efekty uzyskiwane przy pomocy tynków dekoracyjnych to beton, drewno, kamień, cegła.

Można je kłaść na płytach gipsowo-kartonowych, podłożach gipsowych i płytach drewnopochodnych, na cegle, betonie, tynkach cementowo-wapiennych. Podłoże wymaga przygotowania jak przed malowaniem : ścianę należy oczyścić ze starych powłok, odkurzyć,  w razie potrzeby odtłuścić i niekiedy pokryć warstwą podkładową. Dobrze położony tynk jest w stanie nadać każdemu wnętrzu niebanalnego charakteru oraz sprawić, że będzie się ono prezentować świeżo i elegancko przez długie lata.

W jakich wnętrzach struktury będą wyglądały najlepiej?

Tynk potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza, zaakcentować jego styl i zamienić zwykłe pomieszczenie w efektowną i ponadczasową przestrzeń. Dzięki swojej uniwersalności możemy wykorzystać go niemal w każdej aranżacji.

Pomieszczenia w stylu glamour czy  vintage połyskujące powierzchnie podkreślą ich charakter. Faktura w połączeniu z błyszczącymi drobinkami nada każdemu wnętrzu szyku i wytworności.

Styl industrialny, styl loftowy, nowoczesny oraz minimalistyczny świetnie podkreśli najnowszy obecnie trend surowego betonu. Efekt drewna sprawdzi się niemal w każdej przestrzeni. To częsty akcent skandynawskiej aranżacji wnętrz. Co ciekawe efekt ten można uzyskać przy użyciu tego samego tynku, z którego chcemy uzyskać efekt betonu – chcąc uzyskać imitację drewnianych słoi używamy specjalnego stępla.

Poszukując inspiracji dekoracji ścian weźmy pod uwagę, czy nie przesadzimy z ich użyciem-na jednej ścianie tynk a obok wyrazista tapeta czy sztukateria nie będzie się dobrze prezentować. Złotym środkiem jest umiarkowany minimalizm, gdzie struktura nie będzie musiała konkurować z innymi elementami wykończenia wnętrza, a tym samym będzie najbardziej wyrazistym akcentem naszej przestrzeni.

Najpopularniejsze rodzaje tynków dekoracyjnych

    Drobnoziarnisty tynk mineralny

Jest to tynk o dość delikatnej, drobnoziarnistej fakturze – jego struktura prezentuje się bardzo subtelnie. Wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego. Przed użyciem suchy tynk należy zalać wodą i wymieszać zgodnie z instrukcją na opakowaniu producenta.

    Dekoracyjna farba strukturalna

To farba wyprodukowana na bazie akrylu, pozwalająca uzyskać oczekiwaną strukturę lub farba zawierająca dużą ilość drobinek kwarcu, pozwalająca uzyskać ziarnistą warstwę na ścianie. Ma mniej zwartą konsystencję niż tynk mineralny, dzięki tej właściwości jest łatwa w modelowaniu pędzlem czy innymi narzędziami. Sposób użycia danej farby jak zwykle określa instrukcja producenta.

    Dekoracyjna masa akrylowa

Masa wyprodukowana na bazie akrylu, drobnoziarnista, z jej pomocą można uzyskać dowolne wzory, a co za tym idzie uzyskujemy różnorodne efekty pracy z tym rodzajem masy. W zależności od produktu czy producenta może być gotowa do użycia bezpośrednio po otwarciu opakowania.

Jak już wspominałam możliwości kreowania przestrzeni domów i mieszkań przy pomocy dekoracyjnych tynków jest niemal nieograniczone. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i poczucia estetyki. Jeżeli jednak nie czujecie się na siłach chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego produktu w naszych sklepach.

Poniżej kilka przykładowych aranżacji: