Sufity podwieszane-czy warto je montować?

Sufit podwieszany?  

W pierwszej chwili nasuwa się skojarzenie, że sufity podwieszane to element dekoracyjny, który swoje pięć minut już miał. Nic bardziej mylącego. To świetny współczesny element dekoracyjny, który nie tylko ukryje niedoskonałości pomieszczenia, zasłoni instalacje, wytłumi i zaizoluje a także pozwoli zaaranżować przestrzeń tak, by podkreślić jej charakter.  Bez wątpienia ma więcej zalet niż wad. Jeżeli rozważacie zabudowę sufitu przeczytajcie tekst koniecznie!

Sufit podwieszany –sposób na niedoskonałości i ukrycie instalacji

Sufit podwieszany to rozwiązanie na ukrycie nierówności stropu, ubytki czy pojawiające się pęknięcia często spotykane w budownictwie wielomieszkaniowym. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas zamiast na nowo szpachlować ubytki i malować powierzchnię sufitu, możemy zamaskować go montując płyty gipsowo-kartonowe.

To również doskonałe rozwiązanie w przypadku instalacji przebiegających pod stropem; sprytnie ukryjemy kable elektryczne czy przewody wentylacyjne. Wyjątkiem jest instalacja gazowa – jej sufitem podwieszanym zabudować nie można.

Postrzeganie i dekorowanie przestrzeni

Można by pomyśleć, że zabudowa podwieszonego sufitu dotyczy tylko wysokich pomieszczeń. Nic bardziej mylnego! Sufit sprawdzi się i u tych, którzy chcą mieszkanie optycznie obniżyć i u tych pragnących je optycznie powiększyć. Konstrukcja pozwala na swobodne formowanie kształtów, nie tylko linii prostych ale i łuków. Wszystko zależy od zaplanowanej koncepcji aranżacyjnej.

Sufit podwieszany ma także inne zalety. Dzięki niemu możemy wpłynąć na postrzeganie proporcji i kształtu pomieszczenia. Wyznaczona zabudową linia sufitu może pomieszczenie rozdzielić wizualnie, np. jadalnię od salonu czy kuchni. Obecnie coraz częściej w naszych wnętrzach mamy otwarte, pozbawione ścian przestrzenie przechodzące płynnie i łączące się w całość. Sufit podwieszany świetnie może podkreślić charakter danej przestrzeni użytkowej.

Sufit w jasnych barwach odbija światło dzienne. Dzięki temu pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, świetnie doświetlone wizualnie zyska na powierzchni. Prosta, nieprzekombinowana i elegancka forma sprawi, że będzie pięknym dodatkiem do całości aranżacji naszego wnętrza.

Pomysł na umieszczenie oświetlenia sufitowego

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest niezwykle ważny w aranżacji przestrzeni. Gra światłem od barwy ciepłej po zimną dzięki szerokiej palecie opraw począwszy od oświetlenia ogólnego przez oświetlenie akcentujące( np. oświetlenie stołu, galerii obrazów czy też pięknej dekoracji na ścianie ) pozwala na wykreowanie odpowiedniego klimatu, nastroju w naszym mieszkaniu. Popularne oczka ledowe czy halogenowe, okrągłe, kwadratowe, listwy wielopunktowe czy też węże ledowe znajdą swoje miejsce w konstrukcji sufitu podwieszanego.

Izolacja akustyczna i termiczna

Sufit podwieszany może spełniać rolę izolacji akustycznej- wyciszy dochodzące z zewnątrz dźwięki a odgłosy z wewnątrz zachowa dla siebie. Skutecznie wytłumi pogłos. Zamocowanie płyt pod sufitem może wpłynąć na nasze rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza jeśli nad naszym mieszkaniem znajduje się puste poddasze. Zużycie energii cieplnej ulegnie znacznemu zmniejszeniu, gdy pustą przestrzeń pomiędzy stropem a sufitem podwieszonym dodatkowo zaizolujemy.

Wady sufitu podwieszanego

Wad sufit podwieszany praktycznie w moim przekonaniu nie ma. Zanim jednak go wykonamy upewnijmy się, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci przykręconych płyt gipsowo-kartonowych. W przeciwnym wypadku na nic nasze plany nie wspominając o poniesionych kosztach, jeśli okaże się, że nasz strop nie poradzi sobie z takim balastem.

Jedyną wadą sufitu podwieszanego może być skraplanie się pary wodnej w przypadku błędu technicznego przy montażu konstrukcji sufitu. Poprawnie wykonany będzie cieszył nas na lata.

Jak widać korzyści z płynące z zamontowania sufitów podwieszanych są przeważające. Sufit podwieszany to nie tylko doskonała opcja i aranżacyjna ale i funkcjonalna.  Ocieplimy i wyciszymy wnętrze, zamaskujemy wykończeniowe niedociągnięcia i nadamy ostateczny szlif dekoracyjny naszym wnętrzom. Sufity podwieszane dzięki swoim możliwościom aranżacyjnym są ponadczasowe, świetnie wkomponowują się w niemal każdą przestrzeń. Umiejętne ich stosowanie wraz ze sztuką oświetlenia czy innego zdobienia doda naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.