Skuteczna ochrona drewna-czyli co powinniśmy wiedzieć

Bejce, farby, lazury- który produkt wybrać?

O drewno w naszym otoczeniu należy dbać. Obecnie na rynku mamy szeroką gamę produktów ale jak wybrać najbardziej odpowiedni? Producent wysokiej jakości produktów do ochrony drewna Remmers ma na to wiele sposobów i duży wybór kolorów.

Stojąc przed sklepową półką z produktami przeznaczonymi do drewna i zastanawiając się nad wyborem należy odpowiedzieć sobie na pytanie; po pierwsze: na jakim gatunku drewna będziemy pracować, po drugie: jaką funkcję ma pełnić ów przedmiot, a po trzecie: jaki efekt końcowy chcemy uzyskać?

Powłoki spełniają dwojaką funkcję – ochronną oraz dekoracyjną. Drewno stosowane na zewnątrz np. na tarasy, altany ogrodowe czy też elewacje powinny być skutecznie chronione przed warunkami atmosferycznymi takimi jak wilgoć czy promieniowanie UV oraz przed warunkami biologicznymi takimi jak grzyby i pleśnie.

Drewno stosowane wewnątrz pomieszczeń musi być odporne na czynniki chemiczne oraz mechaniczne. Walory użytkowe i estetyczne zależą w głównej mierze od odpowiedniego wyboru produktu.

Bejca

Bejca wnika w głąb drewna przy czym barwi je dzięki rozcieńczonym w wodzie bądź rozpuszczalniku organicznym pigmentom, zostawiając jego widoczny rysunek. Bejcujemy wtedy kiedy chcemy zmienić naturalny kolor drewna i nadać szlachetniejszą barwę. Produkt ten można stosować wewnątrz pomieszczeń. Przydatny jest w renowacji mebli, możemy dzięki niemu nadać antyczny wygląd czemuś co do tej pory było nowe. Zanim położymy bejcę, należy  powierzchnię odpowiednio przygotować. W zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać bejce można nanosić za pomocą pędzla lub natryskowo. Bardzo istotne jest, by wyschnięte powierzchnie pokryte bejcą  zabezpieczyć olejem,  lakierem lub woskiem w celu uzyskania pełnej ochrony.

Farba

Farba tworzy powłokę kryjącą, można ją stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Znajduje zastosowanie w wykończeniu mebli, stolarce budowlanej , deskowaniu elewacyjnym czy też w zabawkach dla dzieci .  Farby oprócz funkcji zabezpieczającej drewno przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi pełnią funkcję dekoracyjną. A za sprawą szerokiej palety dostępnych kolorów pozwalają na realizowanie najbardziej wymyślnych projektów.  Farby Remmers, ze względu na wysoką jakość produktów pozwalają znacznie wydłużać okresy pomiędzy renowacjami. W zależności od koloru i warunków atmosferycznych nałożenie kolejnej powłoki jest wymagane niekiedy dopiero po 10 latach.

Lazura

Lazura jest produktem na bazie wodnej lub rozpuszczalnikowej. Zabarwia drewno pozostawiając jego widoczny rysunek przy czym tworzy na powierzchni powłokę trwale chroniącą drewno przed czynnikami zewnętrznymi (np.: promieniowanie UV, wilgoć, grzyby, pleśnie). Stosuje się ją zazwyczaj do zewnętrznych elementów drewnianych takich jak meble ogrodowe, wiaty samochodowe, palisady, płoty, okna, elewacje, itp.

Na pokrywanie tarasów czy drewnianych podestów lazura nie sprawdzi się ponieważ nie jest odporna na obciążenia mechaniczne w tym ścieranie.

Lazura w kremie inna niż wszystkie

Również do ochrony  drewna nieobciążanego statycznie i nie mającego kontaktu z gruntem można zastosować produkt Remmers Holzschutz-Creme. To prawdziwy krem, a nie lazura o konsystencji żelu. Głęboko wnika w strukturę drewna a na cięte, surowe drewno może być nakładany jedną warstwą. Drewno heblowane i twarde gatunki drewna wymagają nałożenia drugiej warstwy. Produkt zawiera impregnat zabezpieczający przed sinizną i zgnilizną. Chroni drewno przed pleśnią, glonami, promieniowaniem UV oraz żerowaniem os. Do nakładania wystarczy zwykły pędzel do lazur.

W przeciwieństwie do typowych, płynnych i rzadkich lazur ochronnych do drewna może być bez problemu nakładany grubymi warstwami i często tylko jednokrotnie. Sprawdzi przy pracach wykonywanych nad głową ponieważ nie kapie, nie musimy obawiać się zachlapania innych powierzchni. powoduje to że nie musimy zakrywać podłóg i wyposażenia w obawie przed zachlapaniem.

Remmers Holzschutz-Creme można stosować w połączeniu Wetterschutz-Lasur opartej na wodzie oraz Remmers Dauerschutz-Lasur na bazie rozpuszczalników. Lazury te tworzą łatwe w pielęgnacji powierzchnie o jedwabistym połysku, których stosowanie wraz z Remmers Holzschutz-Creme pozwala znacząco wydłużyć okresy między kolejnymi renowacjami.  Ponieważ Wetterschutz-Lasur i Dauerschutz-Lasur nie zawierają substancji biobójczych, można je stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni.

Aranżacyjne możliwości powłok do drewna stosowanych na otwartej przestrzeni czy też wewnątrz są niemal nieograniczone. Wszystko zależy od wizji jaką mamy: od funkcjonalności poprzez wykończenie i użyteczność. Szeroka gama kolorów oraz jakość i dobór odpowiednich produktów pozwoli na wieloletnie użytkowanie przedmiotów z drewna znajdujących się w naszym otoczeniu bez konieczności częstej renowacji.

W naszych punktach sprzedaży mamy pełną ofertę produktów do pielęgnacji i konserwacji drewna firmy Remmers. Chętnie pomożemy w doborze najlepszego.