Malujemy ściany

Malowanie ścian w wydaniu „amatorskim”

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się jak zaplanować remont, jego koszty oraz harmonogram, by nie okazał się być totalną katastrofą dla naszej kieszeni i komfortu. Dowiedzieliśmy się również jak odpowiednio przygotować ściany do malowania.

Dziś słów kilka o samym malowaniu. Ta czynność to nic trudnego o ile jesteśmy odpowiednio przygotowani.

Każdy malarz amator zadaje sobie wiele pytań: począwszy od tego jakie farby wybrać, jakich użyć narzędzi: wałka, pędzla, pistoletu? Zatem po kolei:

Jakie farby wybrać do malowania?

Obecnie na półkach sklepowych mamy ogromny wybór farb oraz wielu producentów. Obecnie najpopularniejsze są farby emulsyjne. Emulsje mają wiele zalet: są trwałe, bardzo wydajne, gotowe do użycia oraz dostępne w wielu kolorach. Są bezwonne  ponieważ ich rozpuszczalnikiem jest woda. Najczęstszy wybór to farby akrylowe oraz lateksowe czyli emulsje z dodatkiem żywicy poliakrylowej. Jej obecność  w farbie zapewnia trwałość oraz elastyczność powłoki. Im jej więcej tym lepsza jakość farby emulsyjnej. Farby lateksowe wyróżnia duża zawartość żywicy, dlatego powłoka, którą tworzą na ścianie jest odporna na mycie i szorowanie. To doskonały wybór do malowania ścian narażonych na zabrudzenia: świetna w przedpokojach, korytarzach czy pokoju dziecięcym. Farby akrylowe, w których stężenie żywicy poliakrylowej jest mniejsze świetnie sprawdzą się do malowania sufitów, ścian w sypialni czy salonie, gdzie narażenie na zabrudzenia i uszkodzenia jest zdecydowanie mniejsze. Na każdym opakowaniu znajdują się informacje dotyczące właściwego użycia produktu. Jeśli nadal mamy wątpliwości najlepiej  skorzystać z porady doradcy w sklepie, w którym daną farbę kupujemy. Podczas zakupu należy rozważyć rodzaj wykończenia. Najlepiej sprawdzi się matowy –nie tylko zapewnia estetyczny wygląd ale dobrze maskuje ewentualne niedoskonałości. Wykończenie satynowe eksponuje nawet niewielkie niedociągnięcia i finalnie może się okazać, że malowanie nie poszło po naszej myśli.

Ile trwa malowanie?

Malowanie może zająć od jednego do kilku dni.

Decyduje o tym kilka czynników:

-stan ścian (ich odpowiednie przygotowanie, ale o tym była mowa we wcześniejszym wpisie)

-odpowiednia wentylacja pomieszczenia ( dobra wentylacja przyspiesza proces wysychania farby)

-doświadczenie w malowaniu 😉

-wielkość malowanej powierzchni

-jakość farby ( jej właściwości kryjące, wydajność)

Ile litrów farby potrzebujemy?

Musimy wstępnie oszacować, ile farby potrzebujemy. Mierzymy długość wszystkich ścian, a uzyskaną sumę mnożymy przez wysokość. Następnie odejmujemy powierzchnię okien i drzwi. Oddzielnie wyliczamy powierzchnię sufitu. Na każdej etykiecie znajdziemy informację o wydajności farby w l/m2, Dzięki temu łatwiej nam oszacować ilość potrzebnej farby ( pamiętać należy, że malujemy powierzchnie dwukrotnie).

Jak wymieszać farby?

Samodzielne mieszanie farb to loteria. Nie mamy pewności, czy uzyskany odcień nas zadowoli i jak finalnie będzie prezentował się na ścianie. Do tego wystarczy farba bazowa oraz pigment i energiczne mieszanie ( ręcznie albo za pomocą wiertarki ze specjalnym mieszadłem). Barwnik dodajemy stopniowo, do momentu, aż uzyskamy zadowalający kolor. Pewniejszym i łatwiejszym sposobem na uzyskanie oczekiwanego koloru jest zakup farby z mieszalnika. Wystarczy, że wybierzemy interesujący nas odcień ze wzornika oraz wybierzemy farbę bazową. W naszych sklepach mamy mieszalniki farb wielu producentów wysokiej jakości farb: Caparol, Tikkurila, Kosbud, Teknos oraz produkty sklepowe wielu innych.

Jakich narzędzi użyć do malowania?

Coraz częściej tradycyjny wałek oraz pędzel zastępowane są pistoletem.  Z malowaniem ścian poradzi sobie elektryczny pistolet natryskowy. Urządzenie pozwala na dużą precyzję przy czym jest lekkie i poręczne. Jednak malowanie natryskowe to spore wyzwanie, zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy z tą formą malowania ścian nie miał do czynienia. By efekt był zadowalający farba musi być o odpowiedniej gęstości: rzadka – grozi zaciekami na ścianie, za gęsta – może zatkać dyszę pistoletu. Wybierając wałek, weźmy pod uwagę wielkość i fakturę malowanej powierzchni oraz rodzaj farby. Do gładkich ścian i gęstych farb akrylowych i lateksowych zalecany jest wałek z krótkim poszyciem-nie pozostawia smug. Średnie włosie wybieramy do malowania tapet i tynków. Z powierzchnią typu beton, cegła sprawdzi się wałek z dłuższym włosiem.

Jaka farba sprawdzi się w kuchni a jaka w łazience?

Oba pomieszczenia potrzebują farb  specjalnie do tego przeznaczonych. Farba do kuchni jak i do łazienki powinna chronić ściany przed wilgocią i różnicą temperatur.  Kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zabrudzenia, wybierzmy zatem produkt o podwyższonej klasie wytrzymałości, odporny na zabrudzenia oraz łatwo zmywalny. Oprócz tego  powłoka farb ma chronić ściany przed powstawaniem pleśni, bakterii oraz grzybów . Najczęściej stosowane są farby akrylowo-lateksowe o półmatowym lub satynowym wykończeniu. Zanim wybierzemy konkretny produkt, zapoznajmy się dokładnie z informacją zawartą na etykiecie i sprawdźmy, czy na pewno spełnia nasze oczekiwania.

Poniżej poradnik, a w nim informacje jak prawidłowo malować ściany. Zachęcam do skorzystania przy remoncie 🙂