Jakie listwy wybrać na wykończenie podłogi

Listwy przypodłogowe służą do wykończenia podłogi. Oprócz tego, że są estetycznym wykończeniem  pozwalają na optymalną szerokość dylatacji tuż przy ścianie. To łącznik między podłogą i ścianą. Jedną z funkcji, obok estetyki, jest zabezpieczenie ściany przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi np. przy sprzątaniu. Które z nich najlepiej się sprawdzą w naszym domu czy mieszkaniu?

Wybierając listwy przypodłogowe klienci kierują się różnymi kryteriami: wysokością, szerokością, kształtem, kolorem, długością, materiałem z jakiego jest wykonana oraz ceną.

Listwy mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są listwy drewniane, MDF, plastikowe, PCV czy poliuretanowe. Jak mądrze wybrać najbardziej odpowiednią?

Listwy drewniane

Listwy wykonane z drewna, to klasyczne listwy przypodłogowe. Z reguły są niewysokie, chociaż obecnie produkuje się także wyższe, z łączonego drewna litego i oklejone fornirem. Z całą pewnością naturalny materiał, z którego są wykonane oraz możliwość doboru listwy do określonego koloru i materiału naszej podłogi to główna zaleta tych produktów. Inną jest możliwość zamówienia takich listew u stolarza, co stwarza możliwość kreowania dowolnego kształtu oraz dostosowanych wymiarów. Należy pamiętać, że naturalne drewno potrafi ulegać deformacjom, powodowanym nieodpowiednimi warunkami, np. wilgotnością w pomieszczeniach. Co kilka lat należy je lakierować. Cena drewnianych listew w porównaniu do innych rodzajów jest dość wysoka.

Listwy MDF

MDF to rozpowszechniony materiał do produkcji elementów „drewnianych”. Sam w sobie jest sprasowanymi i sklejonymi wiórami drewnianymi. Pozwala, podobnie jak lite drewno na dowolny kształt czy wymiar listwy. Listwy MDF są tańsze niż drewniane, jednak ich struktura nie przypomina litej deski. Wymagają malowania. Na rynku znajdziemy listwy już pomalowane lub oklejane. Producenci zapewniają, że listwy są impregnowane przed wilgocią a właśnie słaba odporność na wilgoć to ich największy minus.

Listwy PCV

To najtańszy rodzaj listew, który świetnie się sprawdzi przy podłodze pracującej, czyli np. z paneli podłogowych. Wyróżnia je duża elastyczność, zatem dopasują się do nierównego podłoża. Niektóre modele posiadają specjalne wgłębienie, w którym można schować kable elektryczne. Montuje się je za pomocą kołków. Są wybarwione w masie a szeroka gama odcieni , kolorów i struktur pozwala odpowiednio dobrać je do podłogi.  Są ogólnodostępne -praktycznie można je kupić w każdym dużym markecie budowlanym.

Listwy plastikowe (Polimer HD, Duropolimer)

Wykonane ze spienionego PCV są odporne na czynniki mechaniczne, np. uderzenia oraz na wilgoć. Standardowo listwy dostępne na rynku są pokryte podkładem. Można też zamówić je już pomalowane wysokiej jakości farbą w kolorach NCS lub RAL. Duża różnorodność kształtów i wymiarów, z pewnością zadowoli każdego. Listwy montujemy na klej montażowy, a dzięki przestrzeni z tyłu, możemy zamontować w niej przewody.

Wybór listwy dyktuje powierzchnia i rodzaj materiału jaki mamy na swojej podłodze. Nikt raczej nie zastosuje listwy PCV do pięknej dębowej podłogi, bo ją po prostu oszpeci, tak samo odwrotnie-drewniana listwa przy panelach nie będzie wyglądała dobrze.

Ze swojej strony polecamy listwy przypodłogowe z polimerów np. Creativa czy Orac Decor, dostępne w naszych sklepach. Świetnie łączą funkcjonalność z estetyką, z powodzeniem można je stosować nawet w łazience.  Wyróżniają je wysokie walory estetyczne oraz trwałość. Możliwości dekoracyjne zapewnia szeroka gama produktów w różnych kształtach i rozmiarach. Oprócz listew przypodłogowych możemy z katalogu producenta dobrać piękne listwy oświetleniowe, listwy naścienne zarówno gładkie jak i zdobione a nawet dekoracje sufitowe, w tym listwy maskujące karnisze czy też obramowania okien oraz drzwi. Jeżeli szukacie czegoś wyjątkowego zapraszamy, chętnie doradzimy!